درباره ما

سایت‌های دیگر

صوتی و تصویری

مقالات

اخبار و گزارشات

اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها

صفحه نخست

 

یاداشتی کوتاه، روزنامه نگار رحیم رشیدی

(مِستِر کُرد، سکوتش در قبال کشتار مردم روژآوا)

️ ناصر زمانی

آزادیخواهی و ژِست دمکراسی خواهی فقط با پوشیدن کت و شلوار، بستن کراوات درسمینارها، حرف زدن و سوال پرسیدن در نشست های خبری نیست بلکه در عملکرد، اتخاذ مواضع سیاسی اجتماعی، فرآیند و باز تولید دارد و زیر ذربین مخاطبان خاص و عام قرار میگیرد. روز چهارشنبه ۱۳ نوامبر در یک نشست خبری بین دو جنایتکار دولتی از جمله دونالد ترامپ و رجب طیب آردوغان در واشنگتن پیرامون روابط دولت آمریکا و ترکیه و همچنین شرایط کشور سوریه برگزار گردید. در این میان رحیم رشیدی به عنوان روزنامه نگار با مطرح کردن دو سوال بحث های را برانگیخت، که در انتقاد از این ژورنالیست و طرح سوالات اش اعتراضاتی در شبکه های اجتماعی روبه بیرون انتشار پیدا کرد. برای نگارنده ی این مطلب جایگاه سیاسی این ژورنالیست ها و بطور مشخص رحیم رشیدی، در دورانی که ما در شهر وان در کشور ترکیه پناهجو بودیم و به عنوان نماینده ی پناهجویان در شورای دفاع از پناهجویان برای مدت کوتاهی فعالیت مشترک داشتیم کاملن پُر واضح و شناخته شده است بر همین اساس سوالات مطرح شده توسط این به اصطلاح روزنامه نگار اصلن جای تعجب نیست. باید گفت این یکی از ملیجکانه روزنامه نگار است که در ارتباط میان احزاب بورژوا- ناسیونالیست و بطور مشخص حزب دمکرات کردستان ایران و سناتورهای آمریکای فعالیت و جولان دارد. 

رحیم رشیدی در راستای منافع مردم کوردستان افشاگری نمی کند بلکه با دماگوژی سیاسی و چاکر منشانه، با خندهای مضحک نوکرمنشی، حمایت اش را تلویحن در نشست خبری از دو جنایتکار جهانی ازجمله ترامپ و اردوغان و چشم میلیونها کُرد به نمایش گذاشت. و درهمین راستا، همچین روزنامه نگاری ماهیت سیاسی و طبقاتی اش حکم میکند در راستای سیاست یکی از احزاب بورژوا ناسیونالیست کوردستان ایران از جمله حزب دمکرات کوردستان ایران، در یک لباس دروغین به عنوان روزنامه نگار، ملیجک غیر مستقیم پارت دمکرات کوردستان عراق و عشیره ی بارزانی بر علیه روژآوا و دستاوردهای سیاسی اش عمل کند. از این زاویه باید تاکید نمود که ماهیت سیاسی طبقاتی این عالی جنابان در هلال سیاسی استراتژی کشورهای عربستان،قطر، ترکیه، عشیره بارزانی و احزاب ناسیونالیست از جمله حزب دمکرات کردستان ایران عمل میکند. کما اینکه دیدیم مصطفی هجری و خالد عزیزی در سال ۲۰۱۴ در پیام تبریک به مناسبت انتخاب اردوغان به عنوان رئیس جمهور ترکیه از همدیگر سبقت میگرفتند. این اقدامات چه در سطح احزاب بورژا- ناسیونالیست و چه در سطح روزنامه نگاران وابسته به این احزاب اتفاقی نیست در واقع بر متن استراتژی آنها استوار است که آنها را بارها در کریدورهای سازمان سنا آمریکا مترسک وار دیده ایم و با هر تصمیم آمریکا در قبال مردم کردستان، آنها عروسک های خیمه شب بازی بوده اند که نه تنها نتوانسته اند در راستای منافع مردم کردستان اقدامی کنند بلکه اینها خودشان یکی از موانع جدی در حل رفع ستم ملی در کردستان هستند به این معنا در آینده ی تحولات کردستان ایران موی دماغ هر جریان رادیکال پیشرو و احزاب و فعالین سیاسی آزادیخواه و برابری طلبی در دل جامعه کردستان ایران هستند.

باید گفت روزنامه نگاری که در قبال برابر تهاجم ارتش اشغالگر دولت فاشیست اردوغان و صحنه های  کشتار و قتل عام و بمبارانهای فسفری  علیه جنبش حق طلبانه مردم  بی دفاع کردستان سوریه توسط دولت ترکیه و در مقابل آمرین وعامرین این جنایات جنگی سکوت اختیارکرده، نوکر مآبانه و خجولانه خود را کُرد معرفی می کند و به تمجید جنایتکاران دولتی می پردازد، باید ماهیت اش را افشا نمود. نشان داد اینها نه تنها در راستای منافع مردم کردستان قدمی برنمیدارند بلکه حضورشان در همچین نشست های خبری، هیچ ربطی به منافع مردم زحمتکش کردستان ندارد. اینها تمام تلاششان فقط عکس گرفتن در کنار سناتورهای آمریکایی است که دستشان به خون میلیونها انسان در دل جنگ های خاورمیانه آغشته است. این دست از روزنامه نگاران مطبوعاتی، مزدورانی هستند که عامدانه و در راستای مسکوت گذاشتن اعمال جنایتکارانه، در واقع در خدمت سیاست های تامین کنندگان منابع مالی شان عمل میکنند، کما اینکه دیدیم در سال ۲۰۱۸ نشریه آمریکایی واشنگتن فری بیکن رحیم رشیدی را به عنوان یکی از چهرهای سال معرفی نمود. اگر ترامپ این روزنامه نگار را مِستِر کُرد (آقای کُرد) خطاب میکند نه به خاطر احترام به این شخص به عنوان یک ملیجک دَرباری، بلکه به دلیل سکوت عامدانه ی این روزنامه نگار کُرد در قبال این همه جنایت در روژآوا بود، که عاملان و دستور دهندگان این جنایت در مقابلش ایستاده اند، اما به قول ترامپ، مِستِر کُرد لام تا کام حرفی به زبان نمی آورد و آگاهانه در قبال این همه جنایات جنگی چشم پوشی و سکوت اختیار میکند.

باید به مِستِر کُرد یادآوری کرد که انگشت اتهام از طرف مردم زحمتکش کردستان به سوی حزب مرتجع شما دراز است. به اعتقاد من سیاست شما (حزب دمکرات کردستان ایران) در راستای سیاست های حزبی که غیر مستقیم از آن با یک دماگوژی سیاسی میخواهید چهره ایی انسان دوستانه و به عنوان یک روزنامه نگار بی طرف به پیش ببرید، سخت در اشتباهی چونکه مردم آگاه و فهیم در کردستان ایران اجازه نخواهند داد یک حکت اقلیم کردستان دیگری و به عبارتی یک مسعود بارزانی دیگری با تمام عوان و انصارش در آینده ی تحولات کوردستان ایران تکرار شود. به این معنا که عملن سیاست احزاب بورژوا ناسیونالیست در دو بخش کردستان ایران و عراق در حل مسله ملی، دو روی یک سکه هستند، و از یک ظرفیت سیاسی – طبقاتی، از همان چهارچوب افق بورژوازی در سطح سراسری تغذیه میکنند. وظیفه هر انسان کمونیست رادیکال و آزادیخواهی است که چهره ی واقعی و ماهیت سیاسی این آدمکهای چارغ جادو به مانند روزنامه نگارانی امثال مِستِر کُرد که به مانند ویروس های ارگانیک ظاهر میشوند را افشاء نمایند و نشان دهند که سیاست این دست از احزاب با اعوان و انصارشان هیچ ربطی به منافع مردم زحمتکش و توده های ستمدیده در کردستان ندارد.  

ناصر زمانی

۱۴ نوامبر ۲۰۱۹

مطالبی که فقط متعلق به اين سايت مي‌باشد، انتشار آن با درج منبع آزاد است