درباره ما

سایت‌های دیگر

صوتی و تصویری

مقالات

اخبار و گزارشات

اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها

صفحه نخست

 

پشتیبانی دانشجویان از اعتراض‌ها و اعتصاب‌های  کارگران نفت و پتروشیمی

فرزند کارگرانیم، کنارشان می‌مانیم

کارگران شاغل و پیمانی نفت جنوب به ویژه آغاجاری،‌ پتروشیمی، بازنشسته‌گان، پرستاران و.. در اعتصاب و اعتراض،‌ در کارخانه و کف خیابان به مطالبه‌برخاسته‌اند. یک هفته از اعتصاب کارگران نفت  می‌گذرد. غوغای غزه نباید صدای کارگران را خاموش سازد. در پشتیبانی از اعتصاب‌ها و اعتراض‌های طبقاتی و امید بخش کارگران نفت و پتروشیمی،‌ شش تشکل دانشجویی همراه با دانشجویان ۹ دانشگاه در سراسر ایران با انتشار بیانیه‌ای مشترک پشتبانی خود را اعلام کردند.

در پی اعتراض‌های پراکنده کارگری در بخش‌های نفت و پتروشیمی د رهفته گذشته،  روز یک شنبه ۱۲ نوامبر /بیستم آبانماه کارگران و کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت نفت فلات‌قاره واقع در منطقه سیری، جمعی از بازنشستگان و کارکنان  شاغل و رسمی وزارت نفت، در شرکت های نفت جنوب در اهواز و نیز کارگران و کارکنان رسمی وزارت نفت شاغل در شرکت بهره‌برداری نفت‌وگاز آغاجاری بار دیگر با همایش و راه‌پیمایی و شعار، چرخ‌های تولید را از حرکت باز ایستاندند و  مطالبات خود را اعلام کردند.

بخشی از خواسته‌های کارگران  نفت قاره:

حذف کامل سقف حقوق، حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده ۱۰ با وجود ظرفیت‌های قانونی و اختیاراتی مانند افزایش درصد گرید و اپریزال و پرداخت بک‌پی ناشی از تاخیر در اجرای آن و عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی کارکنان نفت.

بازنشستگان و کارکنان شاغل در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب نیز در اعتراض به دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت و مصوبه دولت برای ادغام صندوق‌های بازنشستگی دست به همایش‌های اعتراضی زدند.

دانشجویان پیشرو دانشگا‌ه‌های ایران، اعتراضات و مبارزات و اعتصابات جاری کارگران را در این حوزه‌‌های زندگی بخش جامعه مبارزه‌ای امیدوار کننده‌ خوانده‌ و افزوده‌‌اند: اعتراضات کارگران نفت قویا توسط ما دانشجویان انقلابی و پیشرو و فعالین انقلاب زن زندگی آزادی، حمایت می‌شود بیانیه‌ تاکید می‌کند که کارگران مبارز با عملی کردن اعتراضات نقش کارساز خود را در تقویت مبارزات حق‌طلبانه کلیه مزدبگیران و استثمارشوندگان در سراسر کشور، به خوبی ایفا کرده‌اند.

 دانشجویان  پیشتاز،‌ اعلام روزهای دوشنبه هر هفته به نام دوشنبه‌های اعتراضی کارگران رسمی نفت را اقدامی مثبت در راستای هرچه گسترده‌تر و فراگیرتر شدن اعتراضات کارگران صنعت نفت ارزیابی کرده‌اند. در این بیانیه ارزنده، و ضروری، اعلام  روز اعتصاب که می‌تواند فراگیرنده و فرارونده و  پی گیرانه، زمینه ساز اعتصاب سراسری مبارزه طبقاتی کارگران باشد‌.

 این فراخوانی روز اعتصاب به ویژه در سرخرگ اقتصادی و تولیدی جامعه، می‌تواند جایگاه تاریخساز طبقه کارگر و جنبش جاری و تاریخی ژين، ژیان، ئازادی، را  پیروزمند سازد.

بیانیه دانشجویان  پیشتاز و انقلابی سراسر ایران اعلام داشته است: چرخ‌های ماشین کشتار و جنایت و سرکوب از جمله چرخ‌های اقتصاد جمهوری اسلامی با کمک کارگران صنعت نفت متوقف می‌شود. بیانیه همبستگی و انقلابی دانشجویان پیشتاز تاکید دارد که: ما به خوبی می‌دانیم که درد مشترک ما چیست و این درد چگونه درمان می‌شود  و ادامه می‌دهد که از اعتراضات کارگران صنعت نفت و گسترش اعتراضات کارگران بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی در سراسر کشور به هر شکل ممکن حمایت می‌کنند.

دانشجویان امضاکننده در پایان بیانیه‌ پشتیبانی از خیزش کارگران نقت و پتروشیمی با تاکید بر تداوم انقلاب زن زندگی آزادی تا پیروزی،  با ردیگر اعلام می‌دارند که :

فرزند کارگرانیم کنارشان می‌مانیم.

اعتصاب و اعتراض و تعیین روز اعتصاب در دوشنبه‌‌های اعتراضی را گام و ابتکار تعیین کننده‌ای در راستای تحکیم هرچه بیشتر پایه‌های مبارزه‌ی طبقاتی سازمانیافته ، متحدانه و هدفمند علیه شرایط حاکم وکوششی علیه جنایتکاران و دزد سالاران حاکم ضروری و تعیین کننده  ارزیابی کرده است.

امضا کنند‌گان بیانیه:

تشکل دانشجویان پیشرو، نهاد آزادی‌خواهان دانشگاه تهران شمال، نهاد دانشجویان آزاد خوراسگان (دانشگاه آزاد اصفهان)، کمیته سراسری دانشجویان کردستان، اتحاد دانشجویان دانشگاه الزهرا و جمعیت دانشجویان آزاد (دانشگاه آزاد سنندج)، شش تشکل دانشجویی امضاکننده این بیانیه هستند.

جمعی از دانشجویان و فعالین دانشجویی ۹ دانشگاه کشور از جمله دانشگاه اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشگاه کردستان، دانشکده فنی دخترانه سنندج، دانشکده فنی یزدان‌پناه کردستان و دانشکده فنی یزدان‌پناه کردستان، ازجمله امضاکنندگان بیانیه‌‌ی پشتیبانی از اعتراض‌ها و اعتصاب‌های  کارگران نفت و پتروشیمی و بازنشسته‌‌گان کارگری هستند.

۲۱ آبان ماه ۱۴۰۲

مطالبی که فقط متعلق به اين سايت مي‌باشد، انتشار آن با درج منبع آزاد است