درباره ما

سایت‌های دیگر

صوتی و تصویری

مقالات

اخبار و گزارشات

اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها

صفحه نخست

 

اطلاعیه

در دفاع از حرمت رفیق علیرضا عسگری (مزدک) و در محکومیت مسموم کردن فضای سیاسی

امضاکنندگان این اطلاعیه بخشی از کسانی هستند که در سالیان طولانی و بدرجات مختلف رفیق علیرضا عسگری (مزدک) از فعالین خوشنام جنبش کارگری، فعال سیاسی و پژوهشگر را میشناسند. ضرورت این اطلاعیه اولا دفاع از حرمت و حیثیت افراد عموما و در اینجا یکی از فعالین جنبش کارگری خصوصا، و دوم تاکید بر مسئولیت جمعی کلیه جریانات و نهادها و فعالین سیاسی است که در سالم نگاه داشتن محیط سیاسی اپوزیسیون و پرنسیپ های پایه ای آن ذینفعند و خود را موظف به رعایت آن میدانند.

بیش از سه سال است که دو نفر از فعالین سیاسی در سوئد، بدرجات متفاوت و در مجامع مختلف، راجع به رفیق علیرضا عسگری ابهام و شائبه طرح میکنند و جو سیاسی را درگیر ساخته‌اند. از نظر ما این نوع رفتار مصداق ترور شخصیت و هتک حرمت و حیثیت افراد است. این عمل، مذموم، عقب مانده و شبیه دادگاه های صحرائی است که بدون طی شدن هیچ پروسه واقعی و عادلانه حقوقی، بدون اثبات ادعا و اتهام، بدون در نظر گرفتن حقوق و حرمت و حیثیت افراد جاری میشود. مسئله، وقتی که افراد اتهام زننده خود از فعالین سیاسی و از رنجدیده های دست حکومت اسلامی باشند، پیچیده تر میشود.

ما نظر به اینکه اتهامات طرح شده را شنیده و آنها را بی پایه، مخرب و کاملا مردود میدانیم، معتقدیم که نفس این اظهارات غیر مسئولانه و تداوم آن به مناسبات و فضای سیاسی در محیط فعالیت اپوزیسیون لطمه میزند. نظر به اینکه این نوع رفتار تنها فضای ناامنی پیرامون هر فعال سیاسی و مخالف رژیم اسلامی ایجاد میکند و میتواند مورد سوءاستفاده و بهره برداری نیروهای امنیتی شود، موجب شد که بفوریت دست به اقدامی عملی و سیاسی بزنیم. از جمله جلسه ای از تعدادی از فعالین کارگری و سیاسی  و اجتماعی با دعوت از این افراد تشکیل شود، تا برای توقف این رفتارهای غیر مسئولانه و تاکید بر پرنسیپهائی که باید در مناسبات سیاسی اکیدا رعایت شود، اقدام کنند.

در ماه اوت ۲۰۲۳ لیستی ١٨ نفره از فعالین سیاسی فراخوان جلسه ای غیر علنی دادند. در ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳ جلسه ای در استکهلم با حضور حدود ۶۰ نفر از فعالین سیاسی شناخته شده از اعضای احزاب سیاسی چپ و کمونیست، فعالین کارگری، فعالین عرصه های مختلف اجتماعی از کشورهای مختلف اروپا و کانادا و ایران بصورت حضوری و آنلاین برگزار شد. دو فردی هم که مبادرت به ایجاد شائبه در سطوح مختلف کرده بودند، نیز به این جلسه دعوت شدند اما از شرکت امتناع کردند.

در این نشست، افراد مختلف ضمن اشاره به ارتباط و شناخت شان از رفیق علیرضا عسکری (مزدک)، ضمن رد شائبه های طرح شده، از بیش از دو دهه فعالیت و از حیثیت و حرمت انسانی و سیاسی این رفیق دفاع کردند. دوستانی نیز که موفق به حضور در جلسه نشده بودند پیام هایی به نشست ارسال کرده بودند که بعدا در اختیار کمیسیون منتخب این جمع قرار گرفت. نشست ۲۲ سپتامبر تاکید کرد که اقدامات تاکنونی و تلاش برای پایان دادن به این جو، با علم به این واقعیت صورت گرفته که اولا این شائبه ها اساسا کذب است و ثانیا دامن زدن به این بحثها به ضرر فضای سیاسی در شرایط حاد کنونی است. در عین حال سکوت در مقابل ترور شخصیت و ابهام امنیتی به فردی که مورد وثوق و شناخت تعداد بسیاری است، شرایط را برای تکرار آن و عادی جلوه دادن این رفتارها که منجر به ایجاد بی اعتمادی و جو تنش بضرر همه مخالفین سیاسی میشود، تهدیدی علیه همه است که سکوت در قبال آن غیرمسئولانه است. لذا این جلسه ضمن دفاع از حرمت رفیق علیرضا عسگری، کمیسیونی برای رفع و حل این موضوع انتخاب کرد. این کمیسیون موظف شد یکبار دیگر با این دو فرد صحبت کند، در مورد اظهاراتشان توضیح بخواهد، خواهان متوقف کردن و پایان دادن به این روشهای ناسالم شود و با تنظیم اطلاعیه ای عمومی نظرش را در اینمورد اعلام کند. متاسفانه تماس و گفتگوی رفقایی از اعضای کمیسیون ۶ نفره با این دو فرد برای پایان دادن به شایعات، باز به نتیجه ای نرسید و آنان از شرکت در هر جلسه ای امتناع کردند.

ما امضا کنندگان این اطلاعیه، چه افرادی که در جلسه استکهلم شرکت کرده یا چه افرادی که امکان حضور در جلسه را نداشته و موافق این متن هستند، ضمن ابراز تاسف از این رفتارهای غیر سیاسی و مخرب اعلام میکنیم:

۱- ما با شناخت کافی و حتی بعضا با تجربه همکاری سالهای طولانی، از حرمت و حیثیت رفیق علیرضا عسکری (مزدک) بعنوان یکی از فعالین خوشنام جنبش کارگری، یک فعال اجتماعی- سیاسی و مخالف جمهوری اسلامی دفاع میکنیم.

۲- ما ایجاد شائبه امنیتی و تلاش برای تخریب چهره افراد و ترور شخصیت را عملی غیر مسئولانه، اقدامی علیه پایه ای ترین حقوق فردی و مدنی انسانها میدانیم و قویا این روشها را محکوم میکنیم.

۳- به نظر ما هیچ درجه اختلاف سیاسی و شخصی کسی را مجاز نمیکند به روش دادگاه صحرایی با حرمت و شخصیت افراد بازی کند. جامعه به لطف مبارزات کارگری و آزادیخواهانه تا آن حد پیشرفت کرده است که مجرمین واقعی هم حقوق دارند و نمیتوان این حقوق را یکجانبه لغو کرد، چه برسد به حقوق رفقائی که اساسا اتهامات وارده در مورد آنها مردود است. چنین اقدامی در قاموس همین جوامع جرم محسوب میشود.

۴- ایمن نگاه داشتن فضای سیاسی، ممانعت از سوءاستفاده و اقدامات تروریستی سازمانهای اطلاعاتی رژیم اسلامی، یک وظیفه کلیه نیروهای اپوزیسیون است. ما بسهم خود بر این مهم در این اوضاع ملتهب تاکید داریم و از کلیه فعالین سیاسی و بویژه آزادیخواهان و سوسیالیست ها بعنوان مدافعین دیرین حقوق فردی و اجتماعی و حفظ حرمت افراد میخواهیم که در قبال این نوع روشهای مخرب با هشیاری و قاطعیت انقلابی رفتار کنند.

۵- اگرچه تعدادی از دوستان و افرادی که مستقیما با آنها این شائبه پراکنی طرح شده قویا خواهان افشای اسامی این دو فرد بوده و هستند، ما آگاهانه از آوردن نام این افراد در این مقطع خودداری می کنیم تا تاکیدی باشد بر حفظ پرنسیپ های مبارزاتی که خود مدافع آنیم. اما چنانچه شائبه پراکنی و نشر اکاذیب ادامه یابد، اقدامات دیگری در دستور کار قرار خواهد گرفت.

۶- یک پیشنهاد مطرح در جلسه ۲۲ سپتامبر، علاوه بر بیانیه عمومی و به عنوان اقدامی تکمیلی، طرح شکایت و اعاده حیثیت بطرق قانونی بود. از نظر ما طرح دعوای حقوقی و شکایت از جانب رفیق علیرضا عسکری امری فردی و جزو حقوق مسلم ایشان است.

۱۲ اکتبر ۲۰۲۳

امضاها:

[ضمن تشکر از دوستانی که از داخل کشور نام خود را برای امضا ارسال کرده اند، تصمیم کمیته منتخب جلسه استکهلم این است که اسامی دوستان داخل کشور - به دلایل امنیتی- منتشر نشود. لیست به روز شده­ی امضا ها را از این منبع دریافت کنید: https://t.me/Peransip/16 ]

سیاوش دانشور

فرشید غفارنژاد

سوسن بهار

مهرنوش شفیعی

شوکت محمدی

ثریا زنگباری

رحیم کریمی

نظام صادقی

شراره نوری

عباس منصوران

فرشته محمدی (نینا)

امیر جواهری لنگرودی

مهرداد صبوری

نسیم محمدی

شیوا عاملی راد شفیعی

عادله چراغی

داود ورزقان وکیلی

امید بهادری

نوید الفتی

احمد بخرد طبع

محسن بختیاری

لاله محمدی

شایان مشکین قلم

فرزانه عبیری

سارا کریمی

امیر کلاه قوچی

فرنگیس محمدی

لیلا خلیلی

معصومه شقاقی

بهمن محمدی

محمد نبوی

احمد نیکجو

شهره صالح

فرامرز عباد

رضا اکبری

آرش آزاد

علیرضا بیانی

بتی جعفری

عیسی لرکی

کوروش کایدپور

هرمز رها

صدیق اسماعیلی

کوکب محمدی

کاوه خوشدل

نیما سروستانی

حمید فروتن

اکبر نادری

یوسف شیرواندهی

شاهین شریفیان

سپهر هاشمیان

حسین عباسی

پرویز قاسمی

استی پیروتی

بهرام رحمانی

سپیده باقریان

محبوبه امیری

ثریا فتاحی

احمد عزیزپور

پدرام پورکریمی

فرید پرتوی

گیتی ایرانپور

کسرا تبریزی

هلاله طاهری

حامد سعیدی

نسرین رمضانعلی

ناصر کمانگر

چنور مکی

ئاوات پوری

ندا دهقان

کمال آتش بە‌جان

دانیال محمدی فر

علی رسولی

سجاد رجبی

امیر عسگری

امیر کیخسروی

نیما برازندانی

سحر نیکخواه

گلشن الفتی

لاله بازرگان

آنجلا غیور

مریم محسنی

جلال سعیدی

ژیلا عشاری

احمد بابایی

ارمغان نوربخش

صدیق جهانی

رحیم محمودی

صلاح کمالی

آفاق نوربخش

فرخ معانی

فرهاد رسولی

فرشید شکری

فخری جواهری

هادی رشیدی

روژین امینی

محسن حسینی

سیروان قادری

نوشین قادری

سیما بهاری

100- خالد حاج محمدی

101- سیوان رضایی

102- محمود قزوینی

103- جاوید حکیمی

104- محمد فتاحی

105- مجید حسینی

106- اسد نودینیان

107- اسد گلچینی

108- آذر ماجدی

109- آروین مرادی

...

[امضاها ادامه دارد

برای امضای اطلاعیه عمومی میتوانید به این آی.دی در تلگرام پیام دهید @Rosrosa23 ]

 

مطالبی که فقط متعلق به اين سايت مي‌باشد، انتشار آن با درج منبع آزاد است