درباره ما

سایت‌های دیگر

صوتی و تصویری

مقالات

اخبار و گزارشات

اطلاعيه‌ها و بيانيه‌ها

صفحه نخست

 

اخبار و گزارشات کارگری 30 دی ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- ادامه اعتراضات کارگران راه آهن کشور نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات وکاهش دریافتی هایشان

- ادامه اعتراضات اعضای خشمگین تعاونی مسکن شهرک زیتون باتجمع مقابل فرمانداری تهران

- حسن سعیدی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد برای اجرای حکم ۵ سال زندان فراخوانده شد

- بیانیه کنشگران صنفی آموزش استان فارس پیرامون دستگیری جعفر ابراهیمی

- جان باختن کارگر کارخانه شیشه همدان بر اثر سقوط از ارتفاع

- کشته و مصدوم شدن 2 کارگر در مشهد زیر آواربدنبال گود برداری غیراصولی

*ادامه اعتراضات کارگران راه آهن کشور نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات وکاهش دریافتی هایشان

اعتراضات کارگران راه آهن کشوربه اشکال گوناگون نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات وکاهش دریافتی هایشان ادامه دارد.

1- حقوق ومطالبات کارگران راه آهن زاگرس، لرستان ،اسلامشهر تهران،رباط کریم ،شاهرود ،اندیمشک و کل کارگران منطقه خراسان( شرکت تراورس) و کارگران راه آّهن جنوب شرق زاهدان (شرکت ریل صنعت کاران )پرداخت نشده است.

همچنین شرکت های تراورس و ریل صنعت کاران از تحویل دستکش ،لباس ، پوتین و بادگیر کار به کارگران خودداری می کند.

قابل یاد آوری است که علیرغم  اینکه مسئولین امر در راه آهن جمهوری اسلامی در جریان تخلفات شرکت  های تراورس و ریل صنعت کاران قرار گرفته اند هیچ عکس العملی نشان نمی دهند.

2- اعتراض کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن منطقه قم(شرکت فلق) نسبت به  پایمالی حقوقشان ، اخراج از کار  وتهدید کارگران حق طلب

جمعی از کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن منطقه قم(شرکت فلق)با اتشار نامه ای اعتراضشان را نسبت به  پایمالی حقوقشان ، اخراج از کار  وتهدید کارگران حق طلب رسانه ای کردند.

بخش هایی از این نامه بقرارزیراست:

1.پایه حقوق ما 1ملیون وپانصدهزاراست وپایه حقوق بقیه کارکنان شرکتهای دیگر 2ملیون است .

2.همه شرکتها هرچی عائله داشته باشی  را میدن ولی شرکت فلق 2نفر عایله مندی بیشترنمیده.

3.سختی کاربرای کارکنان نمیریزد واعلام کرده باید از جیب خودتون واین خلاف ظوابط کار هست .

4.بیمه تکمیلی کارگران فلق آزاد به حساب میریزن نفری 130هزارازحقوقشان کم میشود برای بیمه تکمیلی.

5. بیشتر پستهای بالا مثل رئیس حوزه ورئیس کارگاه رادادن به نیروهای بازنشسته که باعث اخراج نیروهای جوان که سابقه 10سال یابیشتردارن میشوند بخاطر اینکه جایگاه برای خودشان بازکنند نیروهایی که جوانیشان را دراین اداره خط ازدست دادن اخراج میکنن.

3- حقوق ومطالبات کارگران راه آهن اراک (شرکت جوش گستر) پرداخت نشده است.

4-کاهش دریافتی های مهمانداران  قطار و مامورین سیر(شرکت های ماربین ،مهتاب و آّهو دشت)

حق سیر مهمانداران  قطار و مامورین سیر(شرکت های ماربین ،مهتاب و آّهو دشت)بسیار کم شده بطوری که مامورین با داشتن چند اولاد از حق استاندارد هم کمتر می گیرند.

5- اعتراض کارگران پروژه متروی مشهد نسبت به عدم پرداخت یک ماه ونیم حقوق

کارگران پروژه متروی مشهداعتراضان را نسبت به عدم پرداخت یک ماه ونیم حقوق رسانه ای کردند.

*ادامه اعتراضات اعضای خشمگین تعاونی مسکن شهرک زیتون باتجمع مقابل فرمانداری تهران

روز یکشنبه 29 دی ماه،جمعی از اعضای خشمگین تعاونی مسکن شهرک زیتون در شمال شرق تهران در ادامه اعتراضاتشان نسبت  به تعویض زمین هایشان دست به مقابل فرمانداری تهران زدند.

فیلم های منتشره در شبکه های اجتماعی نشان از خشم این زنان ومردانی که سن وسالی از آنها گذشته است،دارد که آنرا با هجوم برای واردشدن در ساختمان فرماداری تهران ، سر دادن شعار «بی شرف بی شرف» خطاب به نیروهای انتظامی و ابرازتمایل جهت مسدود کردن خیابان دراین تجمع دریک هوای برفی بروز دادند.

دوگزارش برای آشنایی با خواسته های اعضای تعاونی شهرک زیتون:

1- تجمع اعتراضی اعضای تعاونی شهرک زیتون نسبت به تعویض زمین مقابل وزارت راه وشهرسازی

روز دوشنبه 23 دی،ده ها نفر از اعضای تعاونی مسکن شهرک زیتون در شمال شرق تهران برای اعتراض به تعویض زمین هایشان دست به تجمع مقابل وزارت راه وشهرسازی زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،شرکت کنندگان در این تجمع که شمار آنها به دهها نفر می رسید، با پیشنهاد واگذاری زمین معوض در منطقه «واصفجان» واقع در پردیس دماوند به جای زمین های آنان در منطقه سرخه حصار مخالفت کردند.

آنان می گویند زمین معوض پیشنهادی، هم معارض دارد و هم از نظر ارزش اقتصادی، بسیار پایین‌تر از زمین‌های شهرک زیتون است.

شهرک زیتون در منطقه جنگلی سرخه حصار در شرق شهر تهران قرار دارد.

سرجنگلداری کل استان تهران، حدود ۲۴۰ هکتار از اراضی ملی سرخه حصار را در سال ۱۳۶۵ به وزارت کشاورزی واگذار کرد و این وزارتخانه نیز دی ماه همان سال، زمینها را بطور رسمی در اختیار تعاونی مسکن کارکنان خود گذاشت.

این اقدام در حالی صورت گرفت که پیش از آن، در سال ۱۳۵۸ این اراضی توسط شورای انقلاب به سازمان حفاظت محیط زیست واگذار و «پارک ملی» خوانده شده بود.

با وجود این، تعاونی مسکن وزارت کشاوزی در ازای دریافت مبالغی، این زمینها را برای ساخت واحدهای مسکونی در اختیار حدود ۴۲۰۰ عضو خود قرار داد و بنا بود از سال ۱۳۶۶ کار ساخت این واحدها آغاز شود اما صدور اسناد مالکیت برای اعضا به مدت ۸ سال طول کشید.

از سوی دیگر، سازمان حفاظت محیط زیست نیز صدور سند برای زمین‌های شهرک زیتون را که در اراضی ملی واقع شده بود، خلاف قانون دانست و از سرجنگلداری و وزارت کشاورزی در این زمینه به محاکم قضایی شکایت کرد.

این دعوای حقوقی از همان زمان میان نهادهای یادشده ادامه دارد و در آخرین توافقات، مقرر شده بود زمین معوض در اختیار اعضای تعاونی مسکن شهرک زیتون قرار گیرد.

اکنون مالکان زمین های شهرک زیتون که اجازه ساخت در سرخه حصار ندارند، می گویند زمین معوض پیشنهادی در منطقه واصفجان را در شهرستان پردیس نمی پذیرند.

2- تجمع اعتراضی جمعی از اهالی شهرک زیتون منطقه سرخه حصار مقابل نهاد ریاست جمهوری

روز چهارشنبه اول آبان ماه،جمعی از اهالی شهرک زیتون منطقه سرخه حصار دست به تجمع اعتراضی مقابل نهاد ریاست جمهوری زدند.

بنا به گزارشات رسانه ای شده،تجمع کنندگان در مورد علت تجمع خود گفتند که سالهاست دارای سند املاک خود در شهرک زیتون منطقه سرخه حصار هستند اما برخی به منظور بهره‌برداری خود اقدام به جلوگیری از صدور پروانه بهره برداری از این منطقه را می کنند.

*حسن سعیدی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد برای اجرای حکم ۵ سال زندان فراخوانده شد

حسن سعیدی از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر با ابلاغیه شعبه یک اجرای احکام دادسرای اوین به زندان فراخوانده شد. وی همچنین به دو سال محرومیت‌های اجتماعی دیگر محکوم شده است. سعیدی عضو فعال سندیکای کارگران شرکت واحد می‌باشد و از سال ۸۳ تاکنون به رغم فشارهای مختلف و بارها اخراج و بازداشت همچنان به دفاع از حقوق کارگران و فعالیت‌های سندیکایی ادامه داده است.

حکم زندان برای سعیدی در حالی صادر شده است که همه مسئولان کشور در جریان اعتراضات سراسری فرودستان در آبان ماه اعلام می‌کردند که اعتراضات مسالمت آمیز را به رسمیت می‌شناسند. همچنین مطابق مقاوله نامه ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار فعالیت کارگری در همه کشورها باید آزاد باشد.

یادآور می‌شود آقای سیدرسول طالب‌مقدم دیگر عضو سندیکای کارگران شرکت واحد که در روز جهانی کارگر بازداشت شد نیز به دو سال زندان، دو سال تبعید، ۷۴ ضربه شلاق و برای دو سال به محرومیت‌های اجتماعی دیگر محکوم شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه صدور حکم زندان برای حسن سعیدی و فعالین حقوق کارگران و معلمان و حامیان حقوق کارگر را محکوم می‌کند و خواهان لغو کلیه احکام صادره برای آنان می‌باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*بیانیه کنشگران صنفی آموزش استان فارس پیرامون دستگیری جعفر ابراهیمی

بار دیگر یکی از شریفترین معلمان ایران دستگیر و بازداشت شد . جعفر ابراهیمی بازرس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان کشور و فعال حقوق کودک روز پنج شنبه ۵ دی ماه در حالی که به قصد دلجویی از مردم داغدار در بهشت بی بی سکینه حضور پیدا کرده بود ، دستگیر و بازداشت می شود .

جعفر ابراهیمی که به جرات می توان گفت مایه فخر جامعه معلمان است و اعتقاد راسخی به کنش های مدنی دارد  در زمانی دستگیر می شود که در حال انجام مدنی ترین و اخلاقی ترین کنش اجتماعی بوده است و هیچ جرمی مرتکب نشده بود . و دستگیری وی ،  جامعه ی فرهنگیان کشور را در بهت و حیرت فرو برد

متاسفانه برخورد با فعالان صنفی عرصه آموزش ، تهدید ، ارعاب و دستگیری معلمان شریف و کنشگر ، خارج از ضابطه ی قانونی و قضایی ، تبدیل به سنتی شده که تا کنون هیچ کس در وزارت آموزش و پرورش به عنوان نهاد متولی دفاع از حقوق قانونی معلمان و فعالان صنفی ، پاسخگوی این برخوردهای بدون ضابطه ی قانونی نبوده است .

از یکسو بیم ها و نگرانی هایی که درباره ی سرنوشت جعفر ابراهیمی وجود دارد و از سوی دیگر سکوت وزیر آموزش و پرورش و تداوم رفتار سابق وزارت آموزش و پرورش در قبال  این نوع برخوردها و بی اعتنایی کامل به دستگیری های چند ساله ی اخیر که نتیجه ای جز  عمیق تر شدن بی اعتمادی جامعه ی فرهنگیان نسبت به وزارت آموزش و پرورش به بار نیاورده است ،  نگرانی از وضعیت و سرنوشت جعفر ابراهیمی در میان جامعه فرهنگیان و سایر فعالان صنفی را مضاعف می کند .

کنشگران صنفی آموزش فارس در راستای دفاع از  حیثیت و شرف پیشه ی شریف معلمی ، ضمن درخواست آزادی فوری و بدون قید و شرط جعفر ابراهیمی و سایر معلمان دربند به وزیر محترم آموزش و پرورش گوشزد می کند تا دیر نشده سکوت خود را بشکند و در فضای ملتهب و سرشار از بی اعتمادی کنونی ، نور امیدی در دل جامعه فرهنگیان روشن سازد .

همچنین به کسانی که تصور می کنند این قبیل برخوردها باعث سکوت معلمان در برابر نابرابری و بی عدالتی های موجود می شود یادآوری می کند که این نوع برخوردها نتیجه ی معکوس داشته ،و باید مشخص کنید " با رویش ناگزیر جوانه چه می کنید ؟ "و چگونه پاسخ خواهید داد ؟ تا کجا تصور می کنید که این قبیل برخوردها و به نتیجه ی دلخواه شما منتهی خواهد شد ؟ و تا کجا می خواهید به این روند بدون ضابطه و قانون ادامه دهید ؟

*جان باختن کارگر کارخانه شیشه همدان بر اثر سقوط از ارتفاع

ظهر روز دوشنبه 30 دی ماه،یک کارگر 38 ساله کارخانه شیشه همدان (شرکت پیمانکاری آبتین یدک کار) بنام اصغر نجفی حین کار بر روی داربست از ارتفاع 15 متری سقوط وبدلیل ترومای سر و ضربه شدید معزی در دم جان باخت.

*کشته و مصدوم شدن 2 کارگر در مشهد زیر آواربدنبال گود برداری غیراصولی

عصر جمعه 27 دی، به دنبال گودبرداری غیر اصولی برای احداث یک مجتمع مسکونی در منطقه کوهسنگی مشهد بخشی از دیوار ساختمان مجاور ریزش کرد ویک کارگر جان خود را از دست داد و کارگر دیگرهم مصدوم  ودر بیمارستان بستری است.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 30دی،  اهالی منطقه گفتند: از دو ماه گذشته آنان با مراجعه به نهادهای دست اندرکار از جمله نظام مهندسی و شهرداری مشهد نسبت به عواقب این گودبرداری که عمق بالایی داشته است هشدار داده اند ولی گوش شنوایی را پیدا نکرده اند.

در حال حاضرساکنان ساختمان هفت واحدی مجاور منازل خود را به دلیل خطر و نا امنی ترک کرده و آواره شده اند.

یکی از ساکنان ساختمان اطراف گودبرداری غیر اصولی در خیابان کوهسنگی مشهد که به دلیل ترک خوردگی و خطر ریزش مجبور به ترک منزل خود به اتفاق خانواده‌اش شده است گفت: در مجاور مجتمع هفت واحدی ساختمان ما از چند ماه گذشته چندین کارگاه ساختمانی برای ایجاد گودبرداری و ساخت یک مجتمع احداث شده است.

وی افزود: مالک این زمین اقدام به گودبرداری با عمق ۱۵ متر بدون سازه نگهبان می‌کند و طی این مدت اهالی منطقه و ساختمان‌های مجاور چندین بار به شهرداری مشهد و نظام مهندسی برای دادخواهی و احتمال ریزش ساختمان به دلیل عمق بالای گودبرداری مراجعه کرده و شکایشان را ثبت کرده‌اند ولی پاسخی از این نهادها دریافت نشد تا اینکه این اتفاق ناگوار رخ داد.

وی ادامه داد: عصر جمعه بخشی از دیوار ساختمان هفت واحدی که اینجانب در آن ساکن هستم ریزش کرد و منجر به کشته شدن یک کارگر و مجروح شدن کارگری دیگر شد و پس از ساعاتی شهرداری، ساختمان ما را مهر و موم و اعلام کرد که به دلیل خطر ریزش فعلا باید منازلتان را ترک کنید.

akhbarkargari2468@gmail.com

مطالبی که فقط متعلق به اين سايت مي‌باشد، انتشار آن با درج منبع آزاد است